Situace kolem nás se vyvíjí neuvěřitelně rychle. Věci, u kterých by nás dříve nenapadlo, že se mohou stát za našeho života, se dějí právě teď. V příštích měsících a letech určitě vznikne na tohle téma mnoho knih a filmů. Proč ale čekat? Už teď je z čeho vybírat. Proto nabízíme několik filmů a něco čtiva pro ukrácení času v karanténě.
Filmy
Pokud požadujete dobrý konec, zvolte americké filmy. Těch existuje obrovské množství a v rozmanité kvalitě. Vybral jsme tři a seřadil je podle datumu vzniku.
Smrtící epidemie (1995) – Jeden z mála filmů, který jsem viděl tak dávno, že si nepamatuji, jak to dopadne. Ale je to americký film…
Stalo se (2008) – Já vím, hodně lidí se směje pozdějším filmům od M. Shyamalana, ale mě se to prostě líbilo a nestydím se za to.
Nákaza (2011) – Hodnota realismu někde mezi první a druhou volbou.
Knihy
U knížek nenabídnu beletrii, ale raději knihy faktu. Proto v seznamu není ani Malevil, ani Den trifidů nebo Válka s mloky.
Černá labuť, Nassim Nicholas Taleb – Autor, trochu sebestředný profesor financí a filozof, vysvětluje následky vysoce nepravděpodobných, a hlavně neočekávaných událostí, pomocí teorie černé labutě. Je to těžší čtení, ale základní myšlenka je prezentována již v první části knihy. Takže i když nevydržíte do konce, budete vědět, o čem teorie černé labutě je, a jak se týká naší současné situace. Pro ty, kteří neradi čtou filozofické eseje doporučuji alespoň odkaz na wikipedii.
Krátký komentář: Pojem Černá labuť se v posledních letech a v některých oborech stal hodně „cool“. Najednou kdejaká málo pravděpodobná situace je „černá labuť“. A většinou následuje popis, jak se na ni připravit. POZOR, pokud se na něco připravujete (tedy jste si toho vědomi), potom to není černá labuť. Tou se pro vás stává teprve situace, kterou vy opravdu neočekáváte. Tedy na černou labuť se nelze připravit. Lze pouze očekávat, že nějaká přijde.
Faktomluva, Hans Rosling – konečně optimistická protiváha depresivních a zavádějících novinových titulků (které jsou tak postaveny, aby hlavně generovaly prokliky na webu) a jiných dezinformací. Najednou zjistíte, že na světovou situaci lze pohlížet i s optimismem. Autor sám občas využívá velké zjednodušení a vytváří si statistiky tak, aby podpořily jeho pohled. Celkově je to ale výborná kniha a cesta, jak bojovat proti informační trudomyslnosti.
Vybrali jste si? To je dobře. A pokud ne, pořád ještě můžete postupně přečíst celý náš blog.
Petr Chaloupka
Tel.: +420 777 587 024
Email: petr@leadmachine.cz